Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren prin agentie imobiliara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren prin agentie imobiliara

Buna ziua,

este o poveste un pic mai lunga, sper sa nu plictisesc si sa primesc un raspuns.

Sunt stabilit de citiva ani buni in strainatate si detin un teren in Romania.
Acest teren l-am cumparat impreuna cu fosta sotie si apoi l-am obtinut in intregime in urma divortului si a procesului de partaj.

M-am hotarat sa vand acest teren si in acest scop am contactat o agentie imobiliara care se ocupa de asta in tara in locul meu in schimbul unui comision din pretul de vanzare. Nu am semnat nici un contract cu ei, a fost doar o intelegere amiabila verbala ca daca ei imi gasesc un client eu sa le dau 2% din pretul de vanzare ca si comision.

Zilele trecute primesc un telefon de la ei cu vesti bune. Au gasit un client care vrea sa-mi cumpere terenul. Cumparatorul respectiv nu are insa toti banii ci doar banii de avans, urmand ca restul de bani necesari sa-l obtina dupa aplicarea pentru un credit la banca.

Agentia imobiliara imi cere sa pun la dispozitie urmatoarele acte (in copie):
- contractul de cumparare a terenului impreuna cu fosta sotie;
- sentinta definitiva si irevocabila de la procesul de partaj;
- incheierea de la oficiul de cadastru prin care am fost intabulat pe teren dupa procesul de partaj;
- extrasul de carte funciara pentru informare pe care l-am primit atunci;
- copie dupa pasaport.

Explicatia lor a fost ca de toate aceste acte au nevoie la banca pentru a vedea daca cumparatorul obtine creditul respectiv sau nu.

Intrebarea mea este: au intr-adevar nevoie de toate aceste acte pentru banca? Sau se ascund alte intentii in spate? Mi se pare ciudat sa-mi ceara toate aceste acte.

Va multumesc anticipat pentru raspuns,

Cu stima,
Marian
Markus2017, utilizator
In primul rand este recomandabil sa incheiati un contract de intermediere cu agentia imobiliara si nu o intelegere verbala.
Toate actele mentionate sunt "normale" ptr incheierea unei tranzactii imobiliare cu exceptia extrasului de CF ptr informare care trebuie sa fie obtinut recent, de cel mult 10 zile.
In al doilea rand, pentru ca agentia imobiliara sa vanda in numele dvs trebuie sa aveti incheiata o procura in acest sens, altfel tranzactia nu se poate incheia la notariat.
Nu aveti nicio persoana de incredere care sa va reprezinte si pe care sa o imputerniciti?
Aveti in vedere ca procura trebuie sa fie autentificata la ambasada, sa fie mentionat contul in care sa se transfere banii sau sa veniti in RO sa incheiati personal tranzactia la notariat.
Cu actele in copie nu au ce sa faca dar sunteti protejat prin contractul pe care ar trebui sa il incheiati cu agentia.
Va multumesc pentru raspuns.
Agentia imobiliara nu vinde terenul in numele meu, ei doar imi gasesc clientul.
Pentru incheierea tranzactiei va trebui sa vin eu in tara.
Mi-au spus ca intai voi incheia un antecontract cu cumparatorul si voi primi un sfert din suma.
Apoi cumparatorul va aplica pentru credit la banca si tranzactia se va definitiva dupa obtinerea acestui credit.
Le puteti da copii ale doc solicitate dar incheiati contract cu agentia imob ptr orice eventualitate in care sa fie descrise drepturile si oblugatiile partilor si comisionul.
Va puteti trezi ca va cer mai mult iar prin neincheierea contractului agentia face evaziune fiscala. Sa va trimita contractul pe mail.
cyan, moderator