Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum încasezi banii din vanzarea unei carti scrise de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum încasezi banii din vanzarea unei carti scrise de tine?

Buna ziua,
As vrea sa scot o carte pentru copii in format electronic si s-o public eventual pe App Store, iar la un moment dat chiar s-o si tipăresc. Imi puteti spune in ce calitate pot incasa banii din vanzarea ei? Trebuie neaparat sa am o personalitate juridica sau pot depune o declaratie la sfarsit de an?

De asemenea, daca as vrea sa-mi inregistrez titlul cartii ca si marca, sa pot scoate apoi diverse obiecte gen pixuri, carti de colorat, etc, ce ar trebui sa fac si care ar fi costurile?
Va multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara! Am înțeles cum aș încasa veniturile, dar cum le declar? Există vreo declarație la Administrația Finaciară, ceva? Chiar mă interesează ca orice sumă, oricât de mică aș fi s-o pot declara și să fie totul legal.
Vă mulțumesc!:)