Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Solicitare de la Anaf Antifrauda - persoana fizica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Solicitare de la Anaf Antifrauda - persoana fizica

Buna ziua,
Am primit de la Anaf Antifrauda o scrisoare prin care ei imi cer sa le dau detalii despre achiztia unei masini second hand. Vor sa le dau tot cu amanunte, persoane, contacte, procedura, plata si sa atasez si documente.
Am cumparat masina anul trecut de la o firma care o importase in Romania. Firma respectiva mi-a pus la dispozitie toate actele necesare pt a inmatricula masina si n-am avut problema la inmatriculare. Firma era neplatitoare de TVA. Ei mi-au emis factura, eu le-am facut plata numerar (EURO) pentru ca doar asa au vrut.

Care e motivul pentru care vrea Anaf Antifrauda sa le dau aceste detalii? Risc ceva in acest caz eu?
Si eu am primit azi acelasi tip de scrisoare de la anaf antifrauda. Probabil verifica la nivel national.