Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divorț

Vreau sa divorțez.sunt căsătorit cu o femeie care a avut un copil din alta căsătorie și noi acum avem împreună o fetiță și o garsoniera luată prin prima casa unde soția este coplatitor și mama mea la fel ce pot face sa câștig și locuință și fetiță,fetița are 2 ani jumate și mă iubește foarte mult
Buna seara,
1. Cat priveste casa, nu inteleg daca si dumneavoastra suntei proprietar la acea casa. daca da atunci, ce va stabili legea, se va intampla.
2. Pentru fiica, de 2 ani, se va dispune, probabil, exercitarea autoritatii parintesti de ambii parinti iar domiciliul se va stabili, probabil , la mama avand in vedere varsta si interesul superior al minorei.
Bună seara. Din 2011 custodia minorilor se exercita în comun de amândoi părinții. Sunt excepții când se acorda exclusiv custodia unui singur parinte dar nu cred ca este cazul aici. Având în vedere vârstă copilului și mai ales faptul ca este fetita sigur domiciliul ei se va stabili la domiciliul mamei. Referitor la casa nu ați spus cine este titularul de contract.
și noi acum avem împreună {..} o garsoniera luată prin prima casa unde soția este coplatitor și mama mea la fel

Incercati sa va intelegeti amiabil la partaj, sa mergeti la banca si sa vedeti cum preluati singur ratele. Va costa f mult sa faceti partajul in instant, in caz de neintelegeri.
Micuta va ramane sa locuiasca cu mama ei, avand in vedere varsta. F putin probabil sa ramana sa locuiasca cu dvs daca mama nu e de acord si nu are probleme- psihice, droguri, alcool, violente etc.