Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Incalzirea locuintei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Incalzirea locuintei

Daca locuiesc la bloc in asociatie de proprietari si eu am incalzire proprie adica centrla de apartament, in cazul in care se schimba tevile de incalzire care trec pe la mine prin apartament pentru a se incalzi celelalte apartamente dar de care eu nu am nevoie, legal eu trebuie sa platesc la aceasta lucrare de schimbare a tevilor adica a instalatiei de care beneficiaza ceilalt proprietari? va rog sa ma ajute cineva caci nu stiu ce sa fac.
Multumesc anticipat
Nu trebuie sa platiti. Nu-i de-ajuns ca va fac mizerie in casa?
Exista o lege sau un act normativ cu care ma pot justifica in fata administratorului ca nu sunt oblidat sa particip financiar la aceasta actiune de schimbare a coloanelor de incalzire?
Multumesc anticipat
Radu Marchis, utilizator
Totusi de ce nu incercati problema invers, adica daca exista vreun act nominativ prin care administratorul sa se justifice in fata dumneavoastra ca sunteti obligat sa aderiti la un serviciu de care nu aveti folosinta si in plus sa va pierdeti timpul dv.. poate e mai usor . Ziceam si eu o idee.! mult suces
Dincolo de ce ni se intampla e bine sa vedem, de ce ni se intampla asta? Pentru ca traim intr-un loc unde altfel era proiectata conlocuirea. Plecand de aici putem intelege, omeneste, pe cei din jur. Totul, pana la un punct.

In virtutea a celor spuse mai sus pot accepta ca tevile trebuie sa treaca pe undeva si acel loc e apartamentul/proprietatea meu/mea, dar acest lucru e un favor acordat vecinilor, nu o obligatie. De aici si pana la a trebui sa platesc eu inlocuirea tevilor e cale lunga...
Iulian MANEA, Contabil