Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Transcrierea certificatului de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Transcrierea certificatului de nastere

In luna ianuarie sa terminat divortul dintro mine si fostul sot, urmand ca pe 15.02.17 sa dau nastere unei fetite in italia,in aprilie am venit in Romania sa transcriem certificatul dar nu vor sa il transcrie spunand ca este fata conceputa in timpul casatoriei cu fostul.copilul are in certificatul italian tatal biologic.
Asa este. Conform legii romane, copilul conceput in timpul casatoriei are ca tata pe sotul mamei. Era bine daca va gandeati la acest lucru inainte de a inregistra copilul la aut. italiene. Era mai usor sa faceti tagada dupa care concubinul sa recunoasca copilul. Altfel, din punct de vedere al legislatiei romane ar trebui sa mergeti in Italia unde sa solicitati rectificarea actului de nastere a copilului in sensul ca la numele tatalui copilului sa fie trecut fostul sot, pe baza certif. dvs.de casatorie, dupa care sa solicitati la aut. romane transcrierea si mai apoi faceti tagada si recunoasterea. Sunt de parere sa incercati cu o cerere catre depabd@mai.gov.ro , dupa care sa ne postati si noua raspunsul primit. Mai mult ca sigur, veti face un bine, deoarece sunt si altii in situatia dvs. Asteptam cu interes.
Justitiarul711, utilizator