Forum Discuţii juridice Executare silită Achizitie apartament prin licitație executat de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Achizitie apartament prin licitație executat de banaca dar sub sechestru judiciar

Buna ziua, am achizitionat un apartament la licitatie publica care se afla sub sechestru judiciar . Ce trebuie sa fac sa il scot de sub acest sechestru? El a fost pus ipoteca la Unicredit si executat de catre acestia, intre timp debitorul a facut o frauda la stat. Multumesc
Ca eu sa fiu intr-o eroare, in aceasta discutie, sunt mici sanse, de fapt zero. Tot ce pot sa mai fac este sa va rog sa luati un Cod de procedura civila mai recent, de preferat dupa 2016, si sa va documentati. Daca doriti, desigur!
Cu scuzele de rigoare , aveti dreptate cu privire la incadrare (conform versiunii actualizate a NCPC-ului la data de 24/03/2017 este mentionata noua corectia si anume " Contestaţia împotriva procesului-verbal de licitaţie - Art. 849." ) .
Situatia dvs. este una foarte dificila - parchetele se opun radierii sechestrului penal si in unele cazuri au inceput urmarirea impotriva executorilor judecatoresti pentru abuz in serviciu.
Din pacate, practica judiciara nu este unitara si s-au format curente diferite la nivelul curtilor de apel din tara.
Varianta fericita pentru dvs. ar fi sa se fi solutionat procesul penal deja, iar sechestrul sa fi ramas inscris din inertie...