Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua am nevoie si eu de un sfat urgent ptr situatia in care ma aflu . In anul 2007 am facut un credit la o banca adica sotul meu dar apar si eu ca si coplatitor pana in anul 2010 am platit ratele fara probleme numai ca in acest an sotul meu a decedat si eu m.am aflat in imposibilitate de a plati ratele . . Cei de la asigurari nu au acceptat sa plateasca asigurarea si creanta mea a fost preluata de cei de la Kruk . Mult timp m.au sunat cerandul pe sotul meu la telefon desi eu le.am trimis copie dupa ccertificatul de deces si le spuneam ca el este decedat . Acum dupa aproape 7 ani am primit instintare ptr executare silita si firma unde lucrez a primit instintare ptr proprire pe salariul o treime din cat iau . Mi se pare enorm de mult ptr ca am si un copil in intretinere si mai am 2 rate pe care le platesc ce este de facut? Dupa atatia ani nu trebuia sa fie prescrisa aceasta datorie ? Rog raspuns
In principiu,s-a prescris dreptul de a cere executarea silita daca,nu s-au facut acte de intreruprere a prescriptiei,formulati contestatie la executare si invocati in principal prescriptia extinctiva a dreptului de a cere executarea silta, eventual consultati si un avocat ptr.detalii.