Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul

Buna ziua. Dacă intr- un testament de declară că nu sunt moștenitori rezervatari dar de fapt există un părinte de poate anula ? Nu trebuia notarul sa verifice când sa întocmit testamentul ?
Ataccati testamentul in instante, urmand ca in urma dezbaterilor sa se stabileasca mostenitorii si cotele respective.
Ramona rbd a scris:

Am uitat sa specific că cine a făcut testamentul a decedat, când a întocmit testamentul nu a specificat de moștenitor, a zis că nu are.

e posibil sa nu fi stiut exact ce sunt mostenitorii rezervatari ...

mama poate ataca testamentul in limita rezervei
Va multumesc. As mai avea o întrebare. Certificatul de moștenitor de face pe baza testamentului sau cu rezervatarul cu cota care i de cuvine ? Notarul a zis că rezervatari ai revine 1/6 dar ea nu e de acord ? Ce e de făcut ? Notarul nu poate întocmi actele ? Va mulțumesc !!!
Nu conteaza daca e de-acord sau nu. Conteaza ce spune legea. Rezervatarul poate doar sa atace testamentul in baza si doar in limitele dreptului sau conferit de lege.
Ce cota parte are mama in urma decesului fiicei dacă există testament 1/6 cum a zis notarul ?