Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Conducator al locului de munca.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Conducator al locului de munca.

Intr-o institutie cu peste 250 de angajati, unde este organizat serviciu intern, conducatorul locului de munca care efectueaza instruirea la locul de munca trebuie sa aiba curs de ssm?
Nu. Nu trebuie.
Bună ziua!

Ca o completare generală. conducătorul locului de muncă nu este obligat în nicio situație să dețină curs în domeniul SSM, cu excepția administratorului care își asumă atribuțiile în domeniul SSM (care este, în acest caz, și conducător al locului de muncă), pentru societățile cu maxim 9 lucrători, în condițiile art. 16 din Norme.