avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... ref somatia de plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

ref somatia de plata

Va rog un raspuns urgent.Avocatul este plecat in strainatete si nu-l pot contacta
Prin somatia de plata am castigat in actiunea intentata debitorului si s-a dat sentinta nr....
Debitorul a facut recurs pe care l-a pierdut.Ce cai de atac mai are pe ORDONANTA?
Dupa respingerea recursului s-a constatat ca s-a facut o greseala la prima pronuntare in sensul ca pe actul emis s-a scris INCHEIERE si nu SENTINTA.S-a facu corectarea respectiva si mi s-a comunicat.Ce ma ingrijoreza este ca in finalul comunicarii prin care se
comunica reparatia greselii da debitorului drept de cere in anulare.La ce se refera dreptul de cere in anulare?
Cel mai recent răspuns: romibaro , utilizator 11:19, 4 Ianuarie 2006
Ce vi s-a comunicat? Incheerea de rectificare sau sentinta rectificata? Daca e vorba de incheerea de rectificare - mentiunea trebue sa fie "cu drept de recurs", daca sentinta rectificata, atunci mentiunea "cu drept de a face cerere in anulare" este normala.
PS de asta a si pierdut recursul. Era inadmisibil. Somatia de plata se poate ataca doar cu cerere in anulare.
PS2 Hotararea pe care ati obtinut-o este definitiva si puteti sa o puneti in executare.
PS3 Asteptati sa vina, totusi, avocatul din strainatate
hotararea pronuntata in somatie de plata este definitiva, dar nu si executorie. Conform Art. 9 - (1) Ordonanţa de admitere în tot sau în parte a cererii creditorului, împotriva căreia nu a fost introdusă cerere în anulare potrivit art. 8, este irevocabilă. Abia dupa ce este irevocabila poate fi investita cu formula executorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recurs iuliamariana iuliamariana Ce parere aveti, este admisibil recurs pentru Ordonanţă de plată(OUG 119/2007) daca in OUG 119/2007 Art. 13. (1) Impotriva ordonantei de plata debitorul ... (vezi toată discuția)
Actiune in anulare pneuros pneuros Am facut o somatie de plata care s-a admis , pe urma debitorul a formulat actiune in anulare care sa respins. Intrebarea este : dupa cum inteleg og 5/2001 ... (vezi toată discuția)
Sentinta definitiva ContSters82010 ContSters82010 Am solicitat investirea cu formula executorie a unei sentinte, pe ordonanta 5/2001, insa a fost respinsa pe motiv ca nu este definitiva. Sentinta a fost ... (vezi toată discuția)