Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... administrator SA - director economic
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

administrator SA - director economic

Buna ziua,

Sunt director economic la un SA, angajata cu contract de munca. Societatea nu are Director General, este reprezentata de Presedintele CA si Director Economic (prin doua semnaturi).Actionarii doresc sa devin membru al Consiliului de Adminsitratie, dar in paralel sa raman si Directorul Economic al societatii. Membrii Consiliului de administratie nu primesc remuneratie, nu au contracte de management/administare cu societatea. Legea 31 spune ca pe durata indeplinirii mandatului de administrator contractul de munca se suspenda. Cum as putea ramane totusi si in functia de director economic (ex. semnare bilant in aceasta calitate)? Problema salariului s-ar rezolva, as fi angajata la un SRL unde SA-ul este 100% proprietar.
Eu ma gandeam la urmatorul scenariu:
- desfacere CIM la SA
- incheierea unui CIM cu SRL
- devenire memebru CA, fara remuneratie
- AGA se decida ca voi indeplini si functia de Dir. Ec.
Intrebarile mele in legatura cu acest scenariu:
- pot semna bilant daca nu sunt angajata cu CIM (nu sunt contabil autorizat sau expert cont.)
- e obligatoriu incheierea unui contract de administare in acest caz? (nu as vrea sa fiu numit director, si restul CA-lui sa devina neexecutiv)

Imi puteti sugera o alta solutie la aceasta problema?

Cu respect,
BM
Pentru semnarea bilantului, Legea Contabilitatii nu spune ca trebuei sa fii neaparat angajat cu carte de munca. Spune personal incadrat potrivit legii. aici nu se poate include si un contract de administrare?
directorul economic raspunde de partea economica intr-o societate cum sa nu aiba contract de munca mai ales la SA.In AGA se poate lua hotararea ca dir.ec. sa faca parte din CA.
Daca face parte din CA automat nu mai poate avea contract de munca, doar contract de administare.