avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 435 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... despăgubire de la asociația de proprietari pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

despăgubire de la asociația de proprietari pentru daunele cazate de reparația unei țevi sparte

S-a spart o țeavă comuna de apa în baie. Am anunțat asociația de proprietari, care a trimis 2 instalatori pentru înlocuirea acesteia. Pentru a putea înlocui țeava, instalatorii au spart zidul (masca de la baie), au inlocuit teava si au spus sa mai lasam sa treaca cateva zile pana la acoperirea gaurii create (adica a intregului petete - gaura fiind foarte mare). Dupa cateva zile, au venit alti instalatori, au constat ca totul este in regula si au plecat 'dupa materiale'. De atunci au trecut 3 saptamani. Am mers la asociatie si mi s-a raspuns ca fiecare isi repara cum doreste apartamentul si ca nu este greu de montat o placa de rigips sau BCA. Asociatia este responsabila si de pagubele produse de inlocuirea tevii sau repararea măștii trebuie făcută pe cheltuiala proprie ? Cum trebuie procedat în acest caz?
Cel mai recent răspuns: utilizator unic , utilizator 09:41, 18 Mai 2017
negociati ...
Vedeti dv asociatia de proprietari detine obligatia legala sa asigure intretinerea si reparatia partii comune de constructii si de instalatii din imobilul de locuit in comun
Asociatia de proprietari nu este obligata sa asigure aducerea la forma anterioara interventiei in partea privata
Nu exista dispozitie in vigoare care sa oblige asociatia de proprietari sa refaca peretele de faianta care a fost partial dezafectat pentru a se ajunge la instalatia parte comuna
Este de preferat sa incheiati asigurarea facultativa a locuintei care sa contina si acest risc de inundatie,caz in care dv nu veti mai avea probleme in recuperare prejudiciu inundatie,acesta fiind restituit de catre asigurator care la randul sau recupereaza suma prin actiune in regres impotriva vinovatului=asociatie de proprietari sau vecin responsabil pentru inundatie
Ultima modificare: Joi, 18 Mai 2017
ynocentta, utilizator
Vă mulțumesc pentru răspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reparatii parti comune la bloc Andrei177 Andrei177 La solcitarea administratiei de bloc s-a efectuat o reparatie la o teava de apa pluviala care trece prin ap. meu. Aceasta teava a fost mascata de un gheu de ... (vezi toată discuția)
Teava comuna sparta silviana13 silviana13 Am fost anuntata de vecina de la et 1, (eu locuiesc la et2 ) ca ii curge apa in bucatarie.Ea a anuntat administratorul care a inchis apa calda si a spus ca ... (vezi toată discuția)
Responsabilite/despagubire proprietatea privata la lucrare teava comuna bogdanaav bogdanaav Va rog daca puteti sa ma lamuriti cu urmatoarele aspecte: Teava comuna de apa calda de la baie s-a spart in dreptul apartamentului meu. Stiu ca cheltuielile ... (vezi toată discuția)