Forum Discuţii juridice Achiziţii publice VALABILITATE - Contract prestari servicii in cadrul ...
Discuție deschisă în Achiziţii publice

VALABILITATE - Contract prestari servicii in cadrul unei Institutii publice

Buna ziua! La o autoritate contractanta, pe cat timp pot sa fie maxim incheiate contractele de prestari servicii? De exemplu, un contract de medicina muncii din 2012 avand perioada valabilitate 1 an, dar cu clauza ca "durata contractului se prelungeste cu cate un an daca niciuna din parti nu reziliaza", contractul mai este valabil - pe timp nedeterminat sau trebuie incheiate noi contracte prin achizitii directe sau chiar proceduri unde impune valoarea estmata?
Multumesc!
Anul bugetar se incheie la 31.12 a fiecarui an. Cum puteti angaja credite atata timp cat nu se stie care va fi bugetul? In primele luni ale anului, pana la intocmirea bugetului, se poate folosi 1/12 din valoarea contractului din anul anterior... corect ar fi ca un contract sa fie incheiat pe durata unui an calendaristic la o atributie directa, daca este vorba de acorduri cadru, subsecventele se incheie tot la primirea bugetului, pana la finele anului... la contractele multianuale, este vorba de angajarea banilor pe o perioada mai lunga de timp...