Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

Am si eu o mare problema: astazi mi-au adus la cunostinta ca firma la care lucrez isi restrange activitatea, si 5 angajate vor fi date afara. Mai este concediere colectiva daca soc. are 96 de angajati si Contract Colectiv de Munca? Caci concedierea nu este de 10%? Stiu ca trebuie sa le dau o scrisoare de instiintare ca activitatea societatii de restrange si vor intra in preaviz. Preavizul este de 15 zile lucratoare sau de 20? Si au voie sa-si ia concediu de odihna in perioada preavizului?
Imi cer scuze, dar chiar nu inteleg! Mai intreb o data!!!!
Deci daca se inchide un punct de lucru la o societate care are in momentul de fata 96 angajati( toti care au plecat au fost ori la demisie fara preaviz, ori desfacere disciplinara la absenrte nemotivate, ori cu acordul partilor) cele 5 pers. vor fi concediate individual, vor avea un preaviz de 20 zile lucratoare si vor beneficia de un salariu compensatoriu. In perioada preavizului au dreptul la concediu de ohihna sau vor lucra 4h si vor fi pontate 8h. Si se incheie cu art. 65(1)? Si mai anunt sindicatul si AJOFM? Da, adeverinta pentru somaj le voi elibera.
Multumesc anticipat!
Ciobanel Viviana a scris:

Imi cer scuze, dar chiar nu inteleg! Mai intreb o data!!!!
Deci daca se inchide un punct de lucru la o societate care are in momentul de fata 96 angajati( toti care au plecat au fost ori la demisie fara preaviz, ori desfacere disciplinara la absenrte nemotivate, ori cu acordul partilor) cele 5 pers. vor fi concediate individual, vor avea un preaviz de 20 zile lucratoare si vor beneficia de un salariu compensatoriu. In perioada preavizului au dreptul la concediu de ohihna sau vor lucra 4h si vor fi pontate 8h. Si se incheie cu art. 65(1)? Si mai anunt sindicatul si AJOFM? Da, adeverinta pentru somaj le voi elibera.
Multumesc anticipat!

Ati inteles perfect. Doar ca Nu este nevoie sa anuntati AJOFM.
Isa Radov, Consultant resurse umane
av.antoanelageaman a scris:

.
Art.68 alin 2 din Codul Muncii prevede :

|La stabilirea numărului efectiv de salariaţi concediati colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul şi acei salariaţi cărora le-au încetat contractele individuale de munca din initiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legatura cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri

prin urmare, si in cazul a 5 concedieri poate fi vorba de concediere colectiva.In acelasi sens au interpretat si specialisti in dr. munci ca Prof A Ticlea sau IT Stefanescu."

mai trebuie avute in vedere si prevederile Contractului colectiv de munca la nivel de ramura sau unitate .Unele prevad numar minim 5 concedieri pentru conceere colectiva.Ex.Contract colectiv de munca la nivel de ramura sanitara, art.58 lit a

Cred ca nu ati inteles bine ceea ce s-a scris in doctrina ... alin.2 trebuie coroborat cu alin.1 al art.68 C.mun.

Concedierea este colectivă atunci când într-o perioadă de 30 zile calendaristice, pentru motive care nu ţin de persoana salariatului, sunt concediaţi cel puţin 10 salariaţi dacă angajatorul are între 21 şi 99 salariaţi, cel puţin 10% din salariaţi dacă angajatorul are între 100 şi 299 salariaţi, sau cel puţin 30 salariaţi dacă angajatorul are cel puţin 300 de salariaţi.
La stabilirea acestui numar se iau în calcul şi acei salariaţi cărora le-au încetat contractele individuale de muncă din iniţiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fără legătură cu persoana salariatului, cu condiţia existenţei a cel puţin 5 concedieri.
Mai am 2 intrebari:
1. Cele 5 se duc cu preavizul pana in luna octombrie. S-ar putea cel mai sigur acum sa se vina in octombrie cu alte concedieri. Pana se fac 10% toate concediere vor fi individuale sau cum?
2. Daca una din cele 5 concediate individual la care i s-a desfiintal punctul de lucru este cap de familie, au in intretinere persoane, am voie sa o concediez? Punctul de lucru unde lucra a fost desfiintat, in societate nu mai sunt alte locuri vacante, dar in societate mai sunt persoane incadrate la fel ca ea dar lucraza la alt punct de lucru?
Multumesc frumos!