Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valoare testament notarial
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valoare testament notarial

O matusa doreste sa-mi faca testament notarial privind bunurile ei
(mentionez ca eu sunt nepot de frate).
Cum se va imparti averea la decesul ei in conditiile in care nu are copii,este divortata de sot care a si decedat,iar parintii sai sunt decedati?Va trebui sa fie chemati la succesiune colateralii privilegiati si ce valoare mai are testamentul?
~ Conținut șters la cerere ~
Colateralii privilegiati nu sunt mostenitori rezervatari, deci nu au de ce sa fie chemati la succesiune.
La decesul matusii, in baza testamentului, se va dezbate succesiunea, iar dvs veti culege intreaga masa succesorala, in calitate de legatar universal.