Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Datornic asoc.de prop.
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Datornic asoc.de prop.

Ce acțiune pot introduce in instanța care sa-mi permită o expertiza Jud.contabila care sa stabilească legal cit datorez asoc .de prop.
Este vorba de apart.nelocuit de multi ani, si am anunțat asoc.de prop.ca nu mai platesc daca fac calculele cu pierderi apa in rețea , electricitate lift etc.pe suprafața utila a apart.si nu pe numar de persoane cum este legal
Daca doriti sa clarificati temeinicia valorilor impuse de asociatia de proprietari nu este obligatoriu sa apelati la instanta de judecata
Aveti dreptul sa contractati in nume personal exepertiza financiar contabila prin expert CECCAR,cu care puteti negocia perioada de verificare,obiectul expertizei,inclusiv contravaloare expertiza
In situatia in care concluziile expertizei va sunt favorabile ,puteti notifica oficial presedintele de asociatie pentru justificarea sumelor impuse in lista de intretinere si in caz ca nu solutionati amiabil,puteti sa promovati actiune in instanta
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada concret modalitatea de impunere supliment consum apa
Se utilizeaza 3 variante de calcul ,care nu sunt perfecte si care pot genera emultumiri intre proprietari
Pierderile de apa se repartizeaza prin una dintre cele 3 variante uzitate,la alegerea comitetului executiv
Referitor la intentia dv de a nu achita cota parte pierderi apa,cota parte energie electrica lift,nu este de aplicat deoarece initial neplata in termenul stabilit poate atrage aplicarea de penalitati
Daca staruiti sa nu achitati debitul in evidenta,asociatia de proprietari,in temeiul disp art 50 L nr 230/2007 are dreptul sa demareze actiunea de recuperare sume cu titlu de restanta in instanta ,varianta in care exista posbilitatea sa fiti obligat sa achitati pe langa debitul acumulat si cheltuieli de judecata
Mai mult,in temeiul disp art 51 din L nr 230/2007 asociatia de proprietari poate institui privilegiu imobiliar

Sint cheltuieli pe suprafața utila si cheltuieli pe numar de persoane.
Daca in apartament nu locuiește nimeni , de ce sa platesc pierderile din rețea?
Am cîștigat procesul in acest sens, pentru ce am platit si nu am datorat.
Guvernul vrea sa aducă modificări la legi , fara a se dezbate cu legiști, populație, etc. n-i se impun fara a fi consultați,
Sintem ca pe vremea dictaturii.
Asta nu este democrație.
Este dreptul dvs. sa va adresati instantei de judecata si sa solicitati efectuarea unei expertize judiciare in specializarea contabilitate.
Daca contactati separat un contabil membru CECAR care nu detine si autorizatia de expert judiciar, riscati sa platiti niste bani degeaba, deoarece instanta de judecata, de regula, nu are in vedere in cauzele judecate, expertize tehnice extrajudiciare.
Mulțumesc mult, domnule Gigipopa
Apartamentul este nelocuit . Rețeaua de apa avind aparate de măsurat si la subsol si in apartamente , consider ca la 0 persoane , 0 consum sa nu ma puna sa platesc pierderi apa in rețea pe suprafața utila așa cum procedează administratorul.