Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Familie

Bună! Am i eu o problema, in iulie fac 18 ani si sunt dispusa sa atept pana atunci ca sa ma mut de la parinti. Locuiesc cu mama si tatal vitreg. Eu si mama nu vorbim niciodata, decat strictul necesar si imi reproseaza mereu ca imi da bani desi ii cer numai cand am nevoie. Motivul pentru care nu ne mai intelegem deloc este ca ei nu ii place se prietenul meu, desi nu i-a gresit cu nimic. M-a amenintat ca o sa puna pe cineva sa il urmareasca si sa il bata. Se poate ca dupa plecarea mea, sa ma poata aduce inapoi acasa cu ajutorul politiei, sau el sa pateasca ceva?
Buna seara,
Nu va poate face nimic dar e bine ca, inainte de a face acest pas, sa incercati sa discutati cu mama dumneavoastra cat mai deschis. nu uitati ca mama e mama si sangele apa nu se face. Ea va vrea binele chiar daca acel bine nu este acelas cu cel perceput de dumneavoastra.