avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1265 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale M-ar interesa demersurile pentru autorizatii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

M-ar interesa demersurile pentru autorizatii

Vreau să știu dacă pentru a betona o parte din curte am nevoie de autorizație și dacă pentru un magazin alimentar și un service auto am nevoie de aprobarea vecinilor
Cel mai recent răspuns: Primoris SRL , Consilier juridic 09:51, 25 Mai 2017
Pentru betonare nu aveti nevoie de autorizatie, in schimb pentru magazin si service este necesar acordul vecinilor.
Mulțumesc

Chiar daca stau la casa și vecini nu sunt așa aproape de mine și în special vecini din spatele casei
Buna ziua,

Sunt multe localitati in tara, mai ales cele din mediul rural, care nu au o HCL prin care sa reglementeze o procedura de autorizare in vederea functionarii pentru activitatile comerciale de pe raza lor.
Daca spatiul este situat intr-o astfel de localitate, nu veti avea nevoie de acordul vecinilor.

Insa situatia se poate schimba relativ repede!
De asemenea, exista situatii reglementate de legislatia nationala in care ati putea avea nevoie de acordul vecinilor.

Totodata, daca in magazin se vor vinde si produse alimentare, trebuie sa aveti in vedere si demersuri la Directia Sanitara Veterinara.
Iar daca service-ul auto va oferi si servicii de vopsitorie, trebuie sa obtineti si o Autorizatie de Mediu!
Sursa: [ link extern ] /

Numai bine!
Ultima modificare: Joi, 25 Mai 2017
Primoris SRL, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spatiu comercial Tarana Tarana In cadrul locuintei mele construita cu autorizazie ,doresc sa destinez anumite spatii pentru o activitate comerciala .La cine ma adresez si care este practica ... (vezi toată discuția)
Cod caen magazin alimentar/ restaurant Alex Danit Alex Danit As vrea sa infiintez un srl in afara perimetrului unei scolii,dar in apropiere de aceasta.Ca sa evit acea lege cu fast-food-ul langa scoli(srl-ul va ... (vezi toată discuția)
Acord funcționare primărie dietmarkrutsch dietmarkrutsch Locuiesc la casă, nu am pereți comuni cu nici un alt vecin, am înființat o firmă cu activitate de comerț cu amănuntul al băuturilor în magazine ... (vezi toată discuția)