Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta pentru dosarul de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta pentru dosarul de pensionare

Buna ziua,
In perioda 1986 - 1993 am fost angajat la o intreprindere din Bucuresti; incepand cu 1987 si pana in 1993 (cand m-am transferat la alta intreprindere), am fost delegat permanent al acestei intreprinderi la o alta intreprindere din tara, pentru care am acordat asistenta tehnica. Intrucat am lucrat in conditii de grupa I in cadrul intreprinderii la care am fost delegat, am solicitat intreprinderii la care eram angajat o adeverinta din care sa rezulte ca in perioada 1987-1993 am avut calitatea de delegat permanent; aceasta adeverinta imi este necesara pentru a obtine confirmarea de la intreprinderea la care am fost delegat a faptului ca am lucrat in conditiile grupei I de munca, pentru a beneficia de reducea varstei de pensionare.
Din pacate, directorul de la intreprinderea la care am lucrat, nu vrea sa-mi elibereze documentul respectiv deoarece, sustine domnia sa, nu are o persoana care sa verifice in arhiva daca ceea ce solicit eu este real sau nu.
Va rog sa ma ajutati sa deblochez cumva aceasta situatie, cu atat mai mult cu cat am facut acest demers de mai bine de un an si nu am primit niciun raspuns; mentionez ca am 4 solicitari scrise, trecute prin registratura intrteprinderii respective si ca eram eligibil de a iesi la pensie de acum un an.
Va multumesc.
Impotriva refuzului de a vi se elibera acea adeverinta, puteti sesiza ITM-ul sau puteti promova o actiuen in instant.
Firma unde ati fost delegat permanent daca va poate elibera adeverinta de grupa de munca poate mentiona in respectiva adeverinta ca ati fost delegat permanent al firmei .... in perioada ...
Exista o alta posibila problema pentru ca adeverinta sa fie avuta in vedere de CJP - eliberarea adeverintei ca ati lucrat in grupa de munca poate fi facuta in conditiile in care figurati nominal in decizia interna, anuala, a firmei unde ati fost detasat, ca beneficiar de grupa de munca (detasat permanent de la firma ...). CJP are in vedere, in acest sens, Legea nr. 172/ 07.10.2016 care completeaza art.158 din Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare.
danpoe a scris:

....
Din pacate, directorul de la intreprinderea la care am lucrat, nu vrea sa-mi elibereze documentul respectiv deoarece, sustine domnia sa, nu are o persoana care sa verifice in arhiva daca ceea ce solicit eu este real sau nu.
Va rog sa ma ajutati sa deblochez cumva aceasta situatie, cu atat mai mult cu cat am facut acest demers de mai bine de un an si nu am primit niciun raspuns; mentionez ca am 4 solicitari scrise, trecute prin registratura intrteprinderii respective si ca eram eligibil de a iesi la pensie de acum un an.
Va multumesc.

La sesizarea ITM-ului sau a instantei de judecata, puteti atasa copii de pe solicitarile scrise ale dvs.

HG 500/2011
art.8
....
(4^2) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligaţi să îi elibereze acestuia un extras din registrul privat/public, datat şi certificat pentru conformitate, sau o adeverinţă care să ateste activitatea desfăşurată de acesta, durata activităţii, salariul, vechimea în muncă şi în specialitate, astfel cum rezultă din registrul privat/public şi din dosarul personal/profesional, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....
Multumesc