Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune din afara tarii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune din afara tarii

Buna ziua,

Premise:
locuiesc in Statele Unite.
Am avut in Romania o matusa care a decedat acum o saptamana.
Dansa era vaduva, nu a avut copii, frati sau surori.
Eu sunt nepot de verisoara (mama mea si dansa era verisoare primare, mamele lor fiind surori).
Se pare ca sunt singura ruda de sange in viata.
Ar mai fi ceva rude indepartate din partea sotului decedat.

Intrebari:
trebuie sa deschid succesiune sau sunt direct mostenitor?
Au rudele din partea sotului vreun drept?
Pot sa deschid succesiunea la un notar fara sa fiu prezent in Romania?

Multumiri anticipate.
eu am rezolvat-o prin procura de la consulatul Ro din Montreal si o persoana de incredere in tara !
altfel este cam greu cu alt tip de procura !