Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ! De curând verisoara mamei mele (fiica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ! De curând verisoara mamei mele (fiica unchiului ...

Buna ziua ! De curând verisoara mamei mele (fiica unchiului mamei) a decedat. Aceasta nu avea nici copii nici soț și nici frați sau surori și de asemenea părinții ei sunt decdati! Mama mea este decedată și ea! Mai sunt câțiva verișori de-ai mamei și de-ai decedatei în viața ! Cine are prioritate la o posibilă moștenire și cine poate fi considerat moștenitor ? Intrăm în această categorie eu și sora mea ?
A.Mrn, utilizator
Nu întrați, ca sunteți rude de gradul 5.
Legea stabilește vocația succesorală numai pana la gradul 4 inclusiv (adica veri primari)
Dacă exista verisori în viața, aceia vor moșteni (veri atât din partea mamei defunctei, cât și din partea tatălui defunctei)

Dacă nu exista veri in viata si nici testament, succesiunea e vacantă și o ia statul.