Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... speta.....cer un sfat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

speta.....cer un sfat

Prin doua hot ale trib x este obligat sa plateasca suma de… este inscrisa somatia, am dovada, incepe executarea, x introduce o contestatie la executare, plateste o cautiune si i se aproba suspendarea executarii. Acelasi registrator de la of. de cadastru care a inscris somatia ii da un act in care scrie ca nu exista sarcini inscrise pe numele sau imobilul lui. X vinde apart fratelui sau. Intre timp se termina procesul cu contestatia la executare care ii este respinsa ca nefondata. Executorul ma anunta ca nu mai are ce executa ca x a vandut imobilul…..
Cand a facut contestatia la executare, x introduse si contestatii in anularea hotararilor pe motiv ca nu a fost legal citat. Hot trib sunt casate, se rejudeca fondul…la unul din dosare x iar este obligat sa plateasca suma de….celalalt este inca pe rolul instantei…..
Pana au fost casate hot trib am introdus o act pauliana si am cerut revocarea contr de vanz cumparare….actiune respinsa ca nefondata…acum eu vreau sa fac apel…. Insa ce sanse am daca nu mai am nici titluri executorii valabile….??????????

~ Conținut șters la cerere ~

Prin doua hot ale trib x este obligat sa plateasca suma de… este inscrisa somatia, am dovada, incepe executarea, x introduce o contestatie la executare, plateste o cautiune si i se aproba suspendarea executarii. Acelasi registrator de la of. de cadastru care a inscris somatia ii da un act in care scrie ca nu exista sarcini inscrise pe numele sau imobilul lui. X vinde apart fratelui sau. Intre timp se termina procesul cu contestatia la executare care ii este respinsa ca nefondata. Executorul ma anunta ca nu mai are ce executa ca x a vandut imobilul…..
Cand a facut contestatia la executare, x introduse si contestatii in anularea hotararilor pe motiv ca nu a fost legal citat. Hot trib sunt casate, se rejudeca fondul…la unul din dosare x iar este obligat sa plateasca suma de….celalalt este inca pe rolul instantei…..
Pana au fost casate hot trib am introdus o act pauliana si am cerut revocarea contr de vanz cumparare….actiune respinsa ca nefondata…acum eu vreau sa fac apel…. Insa ce sanse am daca nu mai am nici titluri executorii valabile….??????????

In orice caz ar trebui sa declari apel impotriva sentineti pt ca asa cum a spus si colegul numai asa mai poti obtine anularea contractului de v-c.
Acum totul depinde de motivarea pe care ai dat-o actiunii.
Daca ai invocat si dovedit ca la data incheierii contractului de v-c imobilul era litigios ai toate sansele. Mai mult mai ai dovada inscrierii somatiei. daca nu si nu introduci actiune in constatarea nulit absolute pt motivele de mai sus si tb sa fie ok.
Bafta!