Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa care nu detine teren in proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa care nu detine teren in proprietate

Sunt in cautarea unei proprietati spre achiztionare si am dat peste un parter intr-o vila din zona Soseaua Viilor (spre piata Chirigiu). Problema este ca terenul pe care se afla casa si curtea acesteia nu sunt proprietate, ci exista un contract de folosinta a terenului, acesta aflandu-se in proprietatea statului (se plateste anual o redeventa sau asa ceva). Intrebarea mea este care sunt riscurile cumparatorului la achizitia unui astfel de imobil, avand in vedere ca locuinta nu este pe teren proprietate personala? Este posibil ca terenul sa fi fost confiscat de catre stat in perioada comunista pentru a fi ridicate aceste case (mi s-a spus ca au fost construite pentru cei care lucrau la fabrica de ciocolata, actuala Cadbury Romania) situata in proximitate. Unde pot face niste verificari despre starea terenului? Multumesc.
Vanzatorul ar trebui sa va arate actele si apoi verificati, altfel cum sa cautati .Mergeti la notar cu d-lui, platiti o consultanta de cca 100 lei si va spune ce probleme sunt la acte.