Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mandat special ptr succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mandat special ptr succesiune

Buna ziua! Sper sa ma puteti ajuta si pe mine! Mama mi-a lasat un mandat ptr a dezbate eu succesiunea parintilor ei in numele ei! Problema e ca unica ei sora a cerut iesirea din indiviziune pe cale judecatoreasca! Intrebarea mea este daca in baza acelui mandat pot merge in numele ei in instanta?
Dezbaterea succesiunii se poate face fie pe cale amiabila - la notarul public, fie la instanta de judecata.
Deci o puteti reprezenta la dezbaterea succesiunii, oricare ar fi calea aleasa, adica si la instanta.
Va multumesc pentru raspuns! Daca nu va suparati as mai avea cateva aspecte de intrebat, poate ma puteti ajuta!
In primul rand, in anul 2003 a murit tatal mamei mele, dupa care s-a deschis succesiunea, iar din intreg, mamei i-a revenit 3/16 ( intregul s-a impartit prima data intre defunct si sotul suprav, iar din partea defunctului, 1/4 a revenit sot.suprav, restul de 3/8 s-a impartit intre cele doua surori)
Mama mamei mele i-a facut surorii mamei contract de intretinere ptr partea ei din intreg! Intrebarea e daca s-a incalcat rezerva succesorala avand in vedere ca mama culesese deja partea de 3/16 din mostenirea tatalui! Adica, se poate spune ca s-a incalcat rezerva succesorala ptr partea bunicii mele ( mama mamei) sau daca a cules mostenirea dupa tata nu se mai pune problema incalcarii rezervei?
Apoi, se poate face contract de intretinere si ptr terenuri? Sau doar ptr casa? Sper ca nu v-am pus prea multe intrebari! Multumesc!
buna ziua!
rezerva succesorala poate fi incalcata prin liberaliatile facute de catre defunct in timpul vietii- donatii, respectiv pt cauza de moarte-legate, ori contractul de intretinere nu intra in aceasata categorie a liberalitatilor.
claudia_23 a scris:

Va multumesc pentru raspuns! Daca nu va suparati as mai avea cateva aspecte de intrebat, poate ma puteti ajuta!
In primul rand, in anul 2003 a murit tatal mamei mele, dupa care s-a deschis succesiunea, iar din intreg, mamei i-a revenit 3/16 ( intregul s-a impartit prima data intre defunct si sotul suprav, iar din partea defunctului, 1/4 a revenit sot.suprav, restul de 3/8 s-a impartit intre cele doua surori)
Mama mamei mele i-a facut surorii mamei contract de intretinere ptr partea ei din intreg! Intrebarea e daca s-a incalcat rezerva succesorala avand in vedere ca mama culesese deja partea de 3/16 din mostenirea tatalui! Adica, se poate spune ca s-a incalcat rezerva succesorala ptr partea bunicii mele ( mama mamei) sau daca a cules mostenirea dupa tata nu se mai pune problema incalcarii rezervei?
Apoi, se poate face contract de intretinere si ptr terenuri? Sau doar ptr casa? Sper ca nu v-am pus prea multe intrebari! Multumesc!

Nu se pune problema incalcarii rezervei succesorale deoarece contractul de intretinere nu este o liberalitate (donatie) astfel ca este perfect valabil!
Referitor la mandatul dat de catre mama dvs , in baza acelui mandat o puteti reprezenta si la notariat si in instanta!
Contractul de intretinere se poate incheia si in ceea ce priveste terenurile , nu neaparat numai asupra imobilelor gen case , apartamente, etc
www.avocatnet.ro/content/for...
Va multumesc! Asadar, in situatia in care contractul de intretinere nu incalca niciodata rezerva succesorala si nu poate fi atacat, nu are rost sa fac cerere reconventionala! In acest caz ar trebui sa formulez doar o intampinare? Sa inteleg ca trebuie doar sa accept ceea ce solicita celalalt mostenitor si sa accept ca mama sa culeaga doar ceea ce i se cuvine dupa tata?