Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Actul aditional de schimbare a numelui firmei ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Actul aditional de schimbare a numelui firmei afecteaza indemnizatia de maternitate?

Buna ziua

In august 2016, nora mea s-a angajat cu un contract de 4 ore la o firma. Din aprilie, contractul s-a schimbat pe 6 ore. Tot atunci ea a ramas insarcinata. Acum a fost anuntata ca firma isi schimba numele si ca vor fi facute alte acte cu nou nume (nu stiu daca sunt aditionale). Probabil ca pe acestea ea va aparea ca incadrata din luna in care semneaza actul aditional... Ar vrea sa stie in ce fel o afecteaza aceasta schimbare a numelui firmei in ceea priveste indemnizatia de maternitate.
Va multumesc
Actul aditional de schimbare a numelui firmei nu afecteaza dreptul la indemnizatia de maternitate.
Va multumesc pentru raspuns. Am uitat sa precizez ca in acest timp i s-a marit salariul. I se ia in considerare marirea in vederea calcularii indemnizatiei de maternitate? Va multumesc si-mi cer scuze ca revin cu o alta intrebare.
Se iau in calcul veniturile realizate in cele 12 luni eligibile pentru CCC anterioare datei nasaerii copilului.