Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce forma de colaborare avantajoasa imi recomandati?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce forma de colaborare avantajoasa imi recomandati?

Suntem o asociatie si dorim o colaborare cu un actor pentru conceperea si sustinerea unui curs de teatru pentru copii. Ce forma de colaborare mai avantajoasa si din punct de vedere al cotizatiilor imi recomandati, tinand cont si de faptul ca este deja angajat cu norma intreaga in alta parte.
Avem in minte doua variante:
1. Angajarea cu pe un anumit numar de ore lunare.
2. Incheierea unui contract de colaborare din drepturi conexe (conform legii 8/1996).

Daca ar mai fi si alta varianta pe care o considerati mai avantajoasa decat cele doua, va rog sa-mi spuneti.

Multumesc!
Contract individual de munca cu timp partial.