avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce forma de colaborare avantajoasa imi recomandati?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce forma de colaborare avantajoasa imi recomandati?

Suntem o asociatie si dorim o colaborare cu un actor pentru conceperea si sustinerea unui curs de teatru pentru copii. Ce forma de colaborare mai avantajoasa si din punct de vedere al cotizatiilor imi recomandati, tinand cont si de faptul ca este deja angajat cu norma intreaga in alta parte.
Avem in minte doua variante:
1. Angajarea cu pe un anumit numar de ore lunare.
2. Incheierea unui contract de colaborare din drepturi conexe (conform legii 8/1996).

Daca ar mai fi si alta varianta pe care o considerati mai avantajoasa decat cele doua, va rog sa-mi spuneti.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:51, 30 Mai 2017
Contract individual de munca cu timp partial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Colaborare pfa sau alte alternative ? gronkyy gronkyy Am primit o propunere sa colaborez cu o firma pe o suma mica (cam cat costa 1 sticla de whisky intr-un club de fitze ) pe o perioada de 6 luni , problema e in ... (vezi toată discuția)
Clarificări în privind activitatea și competența unui ong Adrianerosca Adrianerosca Bună ziua, Împreună cu 2 prieteni, dorim să înființăm o asociație, prin intermediul căreia să producem și să susținem producția de spectacole ... (vezi toată discuția)
Contract de colaborare geanina1234 geanina1234 buna ziua! dupa un an de zile de asteptari si promisiuni in vederea incheierii CIM la o firma din Bucuresti(eu fiind din Iasi) mi s-a propus un contract de ... (vezi toată discuția)