Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Indrumare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Indrumare

Buna ziua. In fapt ,am incheiat o intelegere scrisa,cu 3 martori , cu un individ ,reprezentand contravaloarea a 50% din valoarea unui imobil ce urma sa imi fie vandut dupa perfectarea actelor de mostenitor .La incheierea intelegerii scrise ( contract de imprumut ) se obliga sa finalizeze in termen de 60 zile actele de vanzare a imobilului si sa puna in posesia mea imobilul cu spatiile aferente unde urma sa ma mut , suma imprumutata urmand sa constitue avans din pretul de achizitie convenit .La data scadenta ,acesta a refuzat sa respecte obligatiile avute prin contract privind intocmirea actelor de vanzare cumparare ssolicitand sume suplimentare fata de cele convenite initial .Intrucat acesta refuza categoric solutionarea litigiului pe calea amiabila ,si mai mult ,deschide conflicte nejustificate pe aceasta tema , rog sa ma indrumati in rezolvarea la aceasta problema .Va multumesc
Trebuie sa procedati conf.art.1669 NCC,adica sa va adresati instantei de judecata si sa cereti pronuntarea unei hotararii judecatoresti care sa tina loc de contract ,daca toate celelalte conditii de valabilitate sunt indeplinite.
Despre ce act este vorba? Contract de împrumut sau antecontract de v-c? Trebuie sa mergeți cu actul respectiv la un avocat pt a-l studia.
Buna ziua.Este un contract de imprumut facut intre parti ,cu martori ,fara dobanda fara absolut nici o alta obligatie decat cele specificate mai sus ..la indeplinirea termenului trebuiau facute actele de vanzare cumparare ...de buna credinta am continuat si am dat bani , bineinteles pe baza de chitanta de mana ...

Va multumesc pentru sfat !
Cornel Vasile, Consilier juridic