Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ,,Salarii compesatorii,, pensionari M.A.I.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

,,Salarii compesatorii,, pensionari M.A.I.

Daca in prezent, exista vreun act normativ, prin care sa nu se aplice acordarea drepturilor legale?
OUG 9/2017 privind unele masuri bugetare in anul 2017, prorogarea unor termene, precum si modificarea si completarea unor acte normative.
art.1
(3) Prevederile art. 1 alin. (3)-(5), art. 2-4, art. 5 alin. (2)-(4) si art. 6-11 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 99/2016 privind unele masuri pentru salarizarea personalului platit din fonduri publice, prorogarea unor termene, precum si unele masuri fiscal-bugetare, se aplica in mod corespunzator si in perioada 1 martie-31 decembrie 2017.
.....

OUG 99/2016
art.10
(1) În perioada 1 ianuarie-28 februarie 2017, dispozițiile legale privind acordarea ajutoarelor sau, după caz, indemnizațiilor la ieșirea la pensie, retragere, încetarea raporturilor de serviciu ori la trecerea în rezervă nu se aplică.

(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în situația încetării raporturilor de muncă sau serviciu ca urmare a decesului angajatului.
Multumesc pentru raspuns....Va mai rog sa-mi spuneti daca, exista vreun termen de prescriptie?...avand in vedere ca, am trecut in rezerva la data de 18.07.2013...respectiv daca mai pot deschide o actiune in instanta?...Cu multumiri anticipate...
Vis-a raspuns in acest topic
avocatnet.ro/forum/discutie_...