Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Pot deveni parintii executati silit din cauza unui ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Pot deveni parintii executati silit din cauza unui credit bancar neplatit de mine?

Salutare! Am citit multe articole pe internet si sunt cam confuz! Poate cineva sa imi spuna cu siguranta daca pot fi parintii mei executati silit din cauza unui credit neplatit de mine? Am luat un credit nevoi personale cu cativa ani in urma si de ceva bun timp nu am mai platit ratele la banca. In momentul in care am contractat acest credit aveam domiciliul cu parintii insa ei fiind proprietari, iar pentru obtinerea creditului nu am fost nevoit sa depun garantii imobile sau altfel de bunuri si nici parintii nu au fost trecut ca si codebitori.De ceva timp am primit si ordin de executare silita, pe numele meu desigur, insa nu am niciun bun pe numele meu in tara, eu locuind in Suedia de 5ani.Parintii mi-au spus ca au primit o vizita si de la Anaf intr-o dimineata si sunt ingrijorati, insa ce legatura are Anaful cu creditul meu bancar si poate Anaful sau banca sa puna sechestrul pe locuinta parintilor doar pentru simplu fapt ca eu la momentul contractarii creditului aveam domiciliul in acea locuinta? Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.!
Ssigur, sigur erau de la anaf , de unde stie ca erau de la anf cand nu a deschis usa?
Nu va viziteaza anaful pt creditele neplatite la banca..
Iar parintii si bunurile lor, nu eu legatura cu creditul, .
Daca va ingrijoreaza atata soarta parintilor de ce nu va platiti datoria ptr a nu mai fi vizitati de anaf si recuperatori?
V-ati gandit vreun moment de cand ati plecat din tara sa va platiti creditul sau il considerati o tzeapa pe care si-au luat-o cei de la banca?
Imprimuturile se restituie, cei care evita sa o faca se numesc intr-un fel.