Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu crestere copil

Buna ziua,

Am o salariata care are contractul suspendat cu art 51 lit b (pt copil cu handicap) pana la data de 28.10.2017. Pe data de 19.05.2017, salariata a nascut un alt copil.
Contractul se va suspenda cu art 51 lit a dupa data de 28.10.2017?

Va multumesc.
La expirarea concediului de sarcina si lauzie se poate intra in concediu crestere copil.
Art.51 lit.b C.mun. nu reglementeaza concediu de maternitate , ci concediu pentru ingrijirea copilului bolnav in varsta de pana la 7 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pentru afectiuni intercurente, pana la implinirea varstei de 18 ani.

In cazul dvs , este vorba despre suprapunerea a doua suspendari a c.i.m., situatie in care primeaza suspendarea de drept a c.i.m.