Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj - taxa de 3 % din valoarea bunurilor partajate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj - taxa de 3 % din valoarea bunurilor partajate

Va rog sa-mi spuneti: cei 3 % se platesc la ceea ce se contesta ?
Exemplu: in cazul unui apartament, instanta va atribui 50 % uneia din parti si 50 % celeilalte parti. Daca una din parti considera ca a avut un aport mai mare si vrea 70 % va plati cei 3 % numai pentru diferenta de la 50 % la 70 % ?

Multumesc.
Ar mai trebui sa stiti ca daca faceti o tranzactie pana la primul termen de judecata veti recupera intreaga suma platita cu titlul de taxa de timbru.