Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... perimarea actiunii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

perimarea actiunii

Buna ziua,as dorii sa stiu daca o sentinta civila a carei solutie a fost perimarea pe cale de exceptie din cauza lasarii in nelucrare a cauzei din partea partii reclamante ,acestia fiind Asociatia de proprietaricare au depus in baza acestei actiuni un drept de ipoteca legala la oficiul de cadastru inainte ca acesta sa fie dovedit prin instanta,Obiectul actiunii in instanta a fost pretentii si as avea ceva nelamuriri cu privire la prescrierea actiuni.chiar daca aceasta a fost perimata.Termenele ar fiurmatoarele: februarie 2004-august 2007 la acea perioada asociatia fiind de locatarii,iar actiunea a fost introdusa in anul 2012 si declarata perimata pe cale de exceptie la 30 01 2015acum ne aflam in 2017 iar cei din conducerea asociatiei tergiverseaza a-mi da o declaratie notariala pentru radierea debitului.Ce as dorii sa mentionez este faptul ca le-am comunicat celor de la asociatie ca doresc sa platesc debitul cu conditia de a face dovada constituirii acestuia,
petre_marian a scris:

as avea ceva nelamuriri cu privire la prescrierea actiuni.chiar daca aceasta a fost perimata.

Sunt institutii si temeiuri legale distincte -perimarea si prescrierea executarii dreptului de recuperat debit
Perimarea atesta dezinteresul creditorului in sustinerea pretentiei timp de 6 luni,dar nu inceteaza dreptul de executat pretentia ,pe cand prescriptia intrerupe dreptul creditorului de a mai ridica pretentii
Daca instanta ,la cerere sau din oficiu a dispus perimarea actiunii,creditorul asociatia de proprietari daca se afla in interiorul termenului de prescriptie poate solicita din nou ca instanta sa dispuna hotarare de obligare la plata a sumei in litigiu
Daca interesul dv prioritar este ridicarea privilegiului imobiliar la ocpi,achitati suma in litigiu si in baza documentului justificativ puteti solicita la ocpi radierea sarcinii

buna ziua,Da interesul meu este sa ridice acest privilegiu de la o c p i,. dar nu sunt de acord sa platesc o suma de bani doar in baza vorbelor ,adica fara a fi probat debitul si modul de constituire al acestuia,In concret nu se arata modul de calcul al penalitatilor,pentru ca nu aveau un sistem propriu de penalitati,mai lipseste hotararea adunarii generalecare sa ateste perioada de calcul a acestor penalitati,eu stiu ca aceasta perioada este de 500 de zile dupa care se sisteaza acest calcul,perioada in care este cuprins debitul este februarie 2007-august 2009 ,eu am numarat vre-o 900 de zile iar suma restanta a debitului pleaca de la 2 metri cubii de apa pe luna atat consuma mama conform citirii apometrelor,asa ca sper ca ma intelegetii de ce doresc dovedirea in concret a debitului si nu doar datorii in baza vorbelor,acesta fiind motivul pentru care au lalsat actiunea sa se perime.Acum continuarea este in felul urmator,dupa trecerea a 30 de zile de la depunerea cererii de radiere a ipotecii legale,daca nu am aceasta declaratie notariala din partea asociatiei oficiul de cadastru va emite o incheiere de respingere,iar cu aceasta va trebuii sa merg la un avocat.Ce as dorii eu sa ma lamuritii este in legatura cu art.885 pct.3 si 4 .Va multumesc anticipat.
Sunt aspecte distincte privilegiul imobiliar si justificarea sumelor care fac obiectul litigiului care a generat instituirea privilegiului imobiliarnAutoritatea ocpi noteaza in registrul national al proprietatilor imobiliare sarcinile notate asupra proprietatilornInstanta de judecata in cadrul solutionarii actiunii promovate de creditor,la cerea partii interesate poate solicita probe=documentele asociatiei sau expertiza financiar contabila care sa concluzioneze asupra temeiniciei si legalitatii sumelor solicitatenDv aveti dreptul sa va sustineti interesul in instanta care in final poate dispune hotarare judecatoreasca care sa admita sau sa respinga pretentiile creditorului asociatie de proprietarinNumai in baza unei hotarari judecatoresti definitive sau in baza documentului care atesta achitarea sumei care face obiectul privilegiului imobiliar,ocpi poate radia sarcina asupra bunului imob
Art. 885. Dobandirea si stingerea drepturilor reale asupra imobilelor.(3) Daca dreptul ce urmeaza sa fie radiat este grevat in folosul unei terte persoane, radierea se va face cu pastrarea dreptului acestei persoane, cu exceptia cazurilor anume prevazute de lege.
(4) Hotararea judecatoreasca definitiva sau, in cazurile prevazute de lege, actul autoritatii administrative va inlocui acordul de vointa sau, dupa caz, consimtamantul titularului.

In situatia dv cand amiabil nu s-a solutionat litigiul,creditorul a inteles sa decline responsabilitatea solutionarii in favoarea instantei de judecata,radierea sarcinii se poate face numai in baza unei hotarari judecatoresti definitive
In calitate de parte activa in cauza,aveti dreptul sa promovati actiune,sa solicitati instantei sa analizeze probele dv,conditionat de care instanta de judecata urmeaza sa dispuna hotarare judecatoreasca care,dupa ce va ramane definitiva eventual daca va este favorabila poate fi depusa la ocpi in vederea radierii sarcinii
ynocentta, utilizator
buna ziua .am depus la o c p i impreuna cu cererea de inscriere si o sentinta judecatoreasca definitiva prin neapelare in care s-a dispus perimarea cauzei,Ce nu reusesc sa inteleg la acest articol 885 este pct.2 si anume '' acest consimtamant nu este necesar daca dreptul se stinge prin implinirea termenului aratat in inscriere"'.Termenul aratat in inscriere este act administrativ al listei de intretinere pe luna iulie 2012si nu stiu cand se implineste acest termen care presupun ca este unul de prescriptie.