Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... nerespectarea unei hotarari definitive si irevocabile ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

nerespectarea unei hotarari definitive si irevocabile de catre o primarie

pot ataca la CEDO statul roman pentru ca o primarie nu respecta o hotarare definitiva si irevocabila din 2005? Mai mult, de anul trecut am introdus la executor, care le-a dat termen 10 zile, dar nu au facut nimic.
Multumesc!
Aveti la indemnina si plingerea pentrui nerespectarea hotaririi judecatoresti in codnitiile art. 271 cod penal pentru a epuiza caile interne si a va adresa apoi CEDO
aceasta procedura cu codul penal este obligatorie, inainte de a ma adresa CEDO?
Art. 271 Cod penal incrimineaza impotrivirea la executarea unei hotarari judecatoresti prin amenintare fata de organul de executare.

Daca executorul judecatoresc nu a fost amenintat in sensul art. 193 Cod penal de catre cei care reprezinta legal primaria, nu aveti de ce sa formulati plangere penala. De fapt, nu-mi dau seama de ce ati formula dvs. plangere penala.
Opinia mea este ca va puteti adresa CEDO.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea