Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

ce se intampla daca iti dai demisia si pleci in acel moment fara sa respecti zilele de preaviz ?
mancipri, utilizator
Vi se poate desface disciplinar CIM-ul si , desigur, pierdeti salariul cuvenit pentru perioada lucrata in preaviz.
Nerespectarea perioadei de preaviz constituie abartere disciplinara.
Poate reusiti sa desfacerea CIM prin acordul partilor....astfel nu veti mai fi nevoit sa respectati perioada de preaviz.
In conformitate cu prevederile art 79 alin 8 din codul muncii:"Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca. "
multumesc
mancipri a scris:

ce se intampla daca iti dai demisia si pleci in acel moment fara sa respecti zilele de preaviz ?

Angajatorul este îndreptăţit să dispună concedierea disciplinară a salariatului, în cazul în care acesta nu respectă termenul de preaviz, absentând de la serviciu.
Daca va dati demisia determinat de motive care tin de persoana angajatorului si anume faptul ca nu si-a respectat obligatiile contractuale , atunci puteti renunta la preaviz si nu se intampla nimic. ..