avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Nu vrea sa imi dea fiscal pentru auto
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Nu vrea sa imi dea fiscal pentru auto

Buna ziua,Am cumparat acum 3 zile o masina ce a fost adusa din austria,m am dus am vazut masina,mi a placut am zis ca o cumpar.MASINA NU AVEA NUMERE DE AUSTRIA NU AVEA NIMIC,am vorbit cu proprietarul sa scoatem in aceeasi zi numere rosii sa pot sa o iau,cum era vineri a zis ca merge luni sa o declare la primarie si dupa sa imi dea fiscalul.
S a facut marti,proprietarul nu raspunde la telefon,nici la mesaje,i am zis ca voi merge la politie daca nu vrea pe cale amiabila
Ce e de facut in cazul asta?El nici nu o are trecuta la primarie,am brief mic brief mare,contract V-C intre el si austriac,adeverinta provizorie pe numele lui pentru numerele rosii si contract V-C intre mine si el.Ce e de facut?Va rog i am dat banii,stiu ca trebuia sa astept dupa fiscal dar a parut foarte de incredere si am zis ca e ok
Cel mai recent răspuns: Alexlazar27 , utilizator 14:20, 13 Iunie 2017
Nu se poate discuta ca vanzatorul nu vrea sa va dea fiscalul ,atat timp cat acesta nu a trecut auto pe rolul sau fiscal
La incheierea formalitatilor de tranzactionare vehicul,vanzatorul trebuie sa va predea certificat fiscal si fisa de radiere auto
Desfasurati demersuri catre vanzator ca acesta initial sa introduca auto pe rolul sau fiscal,ulterior sa solicite certificat fiscal si fisa de radiere auto
Succes !
Ultima modificare: Marți, 13 Iunie 2017
ynocentta, utilizator
Pai si eu ce sa fac daca el nu raspunde la telefon?nu pot da de el,pot sa merg eu undeva sa ma duc sa trec masina la primarie la el apoi tot eu sa scot fiscalul lui?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nedumerire inmatriculare masina cu numere rosii expirate Ciumpy94 Ciumpy94 Buna seara ! Doresc sa cumpar un autoturism adus din Spania in urma cu 4 ani , care a stat timp de 2 ani abandonat in fata blocului , vandut apoi mai departe ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto oct 2017 sicabboy1 sicabboy1 Doresc sa cumpar un autovehicul de la o firma. Autovehiculul a fost adus din Germania si i s-a scos primul set de numere rosii in judetul TM. Este adevarat ca ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto - definiva Tomix Tomix Am achizitionat o masina cu numere rosii luate de catre vanzator. Am incheiat contract vanzare-cumparare la biroul de acte auto unde am primit fiecare actele ... (vezi toată discuția)