Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... recurs extraordinar
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

recurs extraordinar

Daca in cazul proceselor la CEDO exista recurs extraordinar , si care sunt conditiile ?
Recurs extraordinar nu e, insa e motiv de revizuire conform art 322 Nr. 9 CPP in termen de 3 luni de la publicarea hotararii cedo in Monitorul oficial. (Art 324 alin 3). Cererea se depune la instanta competenta pe fond.
In ceea ce priveste revizuirea unei hotarari CEDO,a se vedea Regulamentul CEDO art. 80.
Intr-un termen de 3 luni de la data hotarârii unei Camere a Curtii Europene a Drepturilor Omului , orice parte în cauza poate, în cazuri exceptionale, sa ceara retrimiterea cauzei în fata Marii Camere.
luiza2008 a scris:

In ceea ce priveste revizuirea unei hotarari CEDO,a se vedea Regulamentul CEDO art. 80.

Perfecta remarca...=D>=D>=D>
...va referiti la atacarea hotararii cedo sau la atacarea hotararilor instantelor nationale?
luiza2008, art.80 din Regulamentul CEDO se refera la revizuirea unei hotărâri pronuntata de Curte.

Articolul 73 din Regulament (Trimiterea cauzei în faţa Marii Camere la cererea uneia din părţi) dispune :
1. În conformitate cu art. 43 al Convenţiei, orice parte poate, în cazuri excepţionale şi în termen de trei luni de la data pronunţării hotărârii unei Camere, să depună în scris la grefă o cerere de trimitere a cauzei în faţa Marii Camere, indicând problema gravă privitoare la interpretarea sau la aplicarea Convenţiei sau a protocoalelor sale, sau problema gravă cu caracter general care, potrivit ei, se impune a fi examinată de Marea Cameră.