Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test de paternitate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test de paternitate

Buna ziua ! Fratele meu a avut o relatie , nefiind casatorit, din care a rezultat un copil!
Acesta a fost recunoscut la acel moment dar ulterior fosta sa iubita si altii i -au spus ca acel copil nu este al lui!
Cum poate face testul de paternitate daca mama nu este de acord, ?
Copilul fiind pe numele lui , il poate lua pur si simplu sa i faca analize?
Mama trebuie sa semneze? Trebuue deschis proces? Am auzit ca poate refuza!
Dacă cere testul adn în instanță foarte puțin probabil sa nu i se aprobe
Contesta paternitatea în instanta iar judecatorul va dispune efectuarea probei ADN .
Daca contesta si nu se face testul ADN poate pierde procesul intr-o masura destul de mare.
In trecut am avut cazuri in care fara test ADN se rezolva dar nu prea cred ca se mai poate asa...
Este de analizat ceea ce este astazi...deoarece in 10 ani se mai schimba lucrurile...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat