Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venituri false care sunt raportate pe anul trecut la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venituri false care sunt raportate pe anul trecut la anaf

buna seara im urma unui inprumut de la banca contractat de sotia mea eu fiind girantul; am constatat in urma eliberari adeverintei de venituri pe anul trecut pe care firma de paza mi-a eliberato pentru dosarul de la banca, venituri care sunt raportate pe anul trecut si la anaf am constatat ca nu corespund cu realitatea veniturilor obtinute de mine adica cu 300 -400 de ron mai mici pe fiecare luna decat cele incasate de mine de remarcat ca la aceasta firma bani se aduc in plic fara semnatura mea pe un stat de plata sau fluturas de salariu asta se intampla de 10 luni la aceasta firma
Admin, administrator
Buna seara,
Modelul de adeverinta de venit depinde de banca. La unele banci, de exemplu, in salariul net se include sporul pt orele suplimentare, iar la altele nu. La alte banci este mentionat separat la venituri suplimentare. Aceaasi situatie e si cu alte sporuri.
Cel mai probabil firma te plateste cu minimul pe economie in cartea de munca si "in mana" iti da mai mult pt a evita taxele.
Succes
Sa fiu mai explicit banca mi-a cerut veniturile lunare nete incasate de mine pe anul trecut si am descoperit la anaf ca erau declarate de catre firma mai mici cu 300 400 ron mai mici decat am incasat eu in mana mai eczact daca in luna decembrie a anului 2016 am incasatin mana 930 de ron firma mi-a declarat la anaf ca am luat in mana 520 de ron ----asta datorita faptului ca firma sa plateasca mai putin la impozite --sper ca acum m-ati inteles caci cu primul raspuns nu m-ati lamurit deloc

Da corect asa este dar ce este mai rau ca anaful nu se sesizeaza din oficiu la asa declarati de venituri care sunt sub minimul pe economie

Revin firma ma plateste cu minim pe economie si declara la anaf mai puti n pentru a plati taxe mai mici fara voia mea deoarece la noi nu exzista stat de plata sau fluturas--prima data nu am citit cu atentie raspunsul dv

Admin, administrator
Cum nu puteti fi platiti cu mai putin decat minimul pe ec, cred ca nu sunteti inregistrat cu norma intreaga de munca de 8 ore. Puteti face o sesizare la ITM

Nu mai scrieti cu majuscule, e interzis prin regulament, deasemenea, nu postati mesaje consecutive, aveti posibilitatea sa va completati mesajul cu functia " editeaza".
Contractul de munca semnat de mine si firma de paza este de 8 ore zi 40 de ore saptamanal