avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Însușirea bunului gasit
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Însușirea bunului gasit

Soțul meu este taximetrist a luat o doamna care susține ca lăsat geanta i se mașina dar luând comanda după camand clienți au stat pe bancheta din spate a fast chemat la politie după o ora sa dea declarație. Nu a luat geanta nu era în mașină. Domni polițiști au spus ca dacă nu înapoiază geanta i se face dosar penal. Nu are de unde sa dea geanta nu a găsit-o ce se poate intimpla. Este cazul sa ne punem avocat? Sun disperata cum sa fac e nevinovat.
Laleaua64 a scris:

Soțul meu este taximetrist a luat o doamna care susține ca lăsat geanta i se mașina dar luând comanda după camand clienți au stat pe bancheta din spate a fast chemat la politie după o ora sa dea declarație. Nu a luat geanta nu era în mașină. Domni polițiști au spus ca dacă nu înapoiază geanta i se face dosar penal. Nu are de unde sa dea geanta nu a găsit-o ce se poate intimpla. Este cazul sa ne punem avocat? Sun disperata cum sa fac e nevinovat.


Doamnă, poliţiştii au dreptul, pe parcursul anchetei, să mintă, să ameninţe, să joace teatru, vezi jocul "poliţistul bun", alternând cu "poliţistul rău", etc. Face parte din tehnicile de anchetă. Soţul dvs. a fost cooperant, a spus ce a avut de spus, gata!
daca ne uitam la titlul topicului ne dam seama ca intrebarea era in fapt alta....astept cu interes restul detaliilor reale....
Sarcina probei in procesul penal apartine in principal organului de urmarire penala.
Prin acceptarea testari poligraf puteti contribui la propria acuzare si aveati dreptul sa refuzati, nu va poate obliga nimeni sa faceti acest test.
Daca stiti ca sunteti nevinovat, este clar ca nu au cum sa probez o fapta pe care nu ati savarsit-o dvs, nu cedati presiunilor, ati dat declaratie, e suficient.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furt din taxi torticolis torticolis Buna ziua, Intorcandu-ne de la botezul copilului cu un taxi, cand am ajuns la destinatie sotul a dus o parte din bagaje, timp in care eu am ramas cu bebe in ... (vezi toată discuția)
Bună seara, lucrez ca și taximetrist în timpul liber. o persoana ... Mariuss10 Mariuss10 Bună seara, lucrez ca și taximetrist în timpul liber. O persoana susține ca și a uitat telefonul în mașină mea, ele fiind pe bancheta din spate. ... (vezi toată discuția)