Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda de circulatie care nu prevede plata la jumatate ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda de circulatie care nu prevede plata la jumatate in 48 ore

Buna ziua,

Am fost amendata pentru ca am parcat la Lidl pe locul rezervat pesoanelor cu dizabilitati. In spatiul unde se completeaza de catre agentul constatator plata la jumatate in 48 de ore el a scris NU PREVEDE. Este legal? Platesc integral?
Va multumesc
Va rog specificati ce scrie in PV , in baza a ce articol de lege ati fost sanctionata?

Daca ati fost sanctionata in baza unei HCL (hotarari de consiliu local) este posibil sa trebuiasca sa platiti integral amenda chiar daca platiti in 48 ore.
Gheorghe Florin, Consilier juridic