Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Tamponare - viraj la stanga, depasire coloana
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Tamponare - viraj la stanga, depasire coloana

Buna ziua Circulam in afara localitati pe un drum cu 2 benzi o banda pentru fiecare sens, ploaie, m-am asigurat din timp am semnalizat cu mai mult de 100m am oprit si au oprit si ceilalti (2masini ) ma asigur incep virajul eu deja fiind iesit pe sensul de contrasens (in tot acest timp semnalul stanga functiona) si ma trezesc cu o masina care vine din spatele masinilor oprita. el a depasit coloana si a intrat in mine cu o viteza mare.ma lovea fata stanga (oglinda, roata, aripa stanga) Eu zic ca manevra era semnalizata corect si in plus se formase si o coloana de masini. De ce sunt eu de vina?
Fara discutie vinovat de producerea accidentului este conducatorul auto care a depasit coloana de autovehicule intrand pe contrasens.