Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere a copilului

Este posibil sa solicit concediu de crestere a copilului(sotia nu poate) iar dupa o perioada se revin la vechiul serviciu dar cu contract de 1 ora pe zi astfel incit intru-un an calendaristic sa nu depasec de 3 ori valoarea minima a indemnizatiei lunare (exceptie conform legii)si in felul acesta sa nu-mi fie sistata indemnizatia?
Legea nu specifica in mod clar daca e vorba de vechiul serviciu care din cite stiu se suspenda cind intru in CCC,sau e vorba de alta activitate pentru care sa nu depasesc de 3 ori valoarea indemnizatie minime lunare intr-un an calendaristic.
Va multumesc!
Trebuie sa reveniti in activitate la alt angajator.

Norme de aplicare a OUG 111/2010
art. 9^1
(1) În perioada concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă, persoana îndreptăţită poate realiza venituri supuse impozitului până la nivelul prevăzut la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi, cu condiţia menţinerii întreruperii/suspendării uneia dintre activităţile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizaţie.
.....
V-as ruga mult de tot sint intr-o confuzie totala:nu am gasit in lege paragraful ,,cu condiţia menţinerii întreruperii/suspendării uneia dintre activităţile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizaţie,,
Se intelege de la sine?
Textul citat este din Normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copiilor aprobate prin HG 52/2011
[ link extern ]

Astfel, persoana aflata in CCC poate realiza venituri supuse impozitului până la nivelul prevăzut la art. 16 alin. (3) lit. c) din ordonanţa de urgenţă, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi, cu condiţia menţinerii întreruperii/suspendării uneia dintre activităţile care au stat la baza stabilirii dreptului la indemnizaţie (altfel spus, activitatea luata in calcul la stabilirea initiala a cuntumului indemnizatiei trebuie sa ramana suspendata/intrerupta)
M-am lamurit complet!
V-as mai ruga o ultima intrebare.
Dupa ce introduc CCC este posibil sa devin actionar(1%) la aceeasi societate la care am fost salariat (pe baza caruia am introdus CCC) si sa realizez in felul acesta venituri din dividende sub de 3 ori indemnizatia minima si in acest fel sa nu-mi fie suspendata indemnizatia CCC?
Va multumesc mult de tot si as aprecia daca mi-ati raspunde si la aceasta situatie!
O seara placuta!
In calitate de asociat puteti incasa dividende fara sa va fie afectata plata indemnizatiei.