Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de crestere a copilului

Este posibil sa solicit concediu de crestere a copilului(sotia nu poate) iar dupa o perioada se revin la vechiul serviciu dar cu contract de 1 ora pe zi astfel incit intru-un an calendaristic sa nu depasec de 3 ori valoarea minima a indemnizatiei lunare (exceptie conform legii)si in felul acesta sa nu-mi fie sistata indemnizatia?
Legea nu specifica in mod clar daca e vorba de vechiul serviciu care din cite stiu se suspenda cind intru in CCC,sau e vorba de alta activitate pentru care sa nu depasesc de 3 ori valoarea indemnizatie minime lunare intr-un an calendaristic.
Va multumesc!
Se pot incasa dividende oricit sau doar in limita de 3 ori valoarea minma a indemnizatiei intr-un an calensaristic?
Va multumesc!
In opinia mea, poate depasi cuantumul stabilit de lege, deoarece OUG dispune : "venituri supuse impozitului, prin desfăşurarea efectivă a unei activităţi în perioada de concediu, al căror nivel nu depăşeşte de trei ori cuantumul minim al indemnizaţiei ....".
Dividendele sunt venituri din investiţii.