Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii acoperis bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii acoperis bloc

Buna ziua. Am un apartament la etajul 4, ultimul etaj, si acoperisul blocului a suferit anul trecut (2016) avarii destul de serioase din cauza grindinei si a intemperiilor si a timpului (acoperisul este din ondulin si are peste 10 ani). Acoperisul a fost reparat de mai multe ori pe banii mei, dar acum ar trebui schimbat in totalitate. Am inceput anul trecut (2016) sa strangem bani si s-a cam adunat o anumita suma. Administratorul blocului spune ca el nu este obligat sa se ocupe de repararea acoperisului, adica nu el trebuie sa caute/aduca meseriasii, ci presedintele blocului. Oare imi puteti spune, daca administratorul este persoana care trebuie sa se ocupe de problemele privind acoperis sau nu? Va multumesc!
Potrivit art. Art. 36. ­ Administratorul, persoană fizică sau juridică, are, în principal, următoarele  atribuţii:      c) efectuarea  formalităţilor  necesare  în  angajarea  contractelor  cu  furnizorii  de  servicii  pentru  exploatarea  şi intreţinerea clădirii, derularea şi urmărirea realizării acestor contracte;

Administratorul    trebuie sa va aduca mai multe oferte iar Comitetul Executiv alege oferta .
Este problema concret prevazuta de catre legiutor,care insa la nivelul asociatiilor de proprietari este diferit interpretata ca si responsabilitate de catre reprezentantii asociatiei de proprietari
Problema scriptica a executarii reparatiei la parte comuna acoperis imobil de locuit in comun,
reprezinta si implica responsabilitatea asociatiei de proprietari care raspunde de buna functionare a partii comune de constructii si de instalatii din imobil
Procedura legala este prevazuta de HG nr 1588/2007
art 22 (9) Pentru lucrările privind proprietatea comună, administratorul, ţinând seama de preţ, durată de execuţie şi calitate, supune spre analiză, selecţie de oferte şi aprobare comitetului executiv al asociaţiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerinţele, în vederea executării lucrărilor, conform legislaţiei în vigoare, potrivit art. 37 din Legea nr. 230/2007. In caz contrar, cheltuielile nu vor fi acceptate la plată.

Ulterior incheierii contractului de prestari servicii executare hidroizolatie acoperis,verificarea desfasurarii etapelor intra in responsabilitatea persoanei mandatate de catre presedinte sau comitetul executiv
Sper că ați remarcat ultima frază din art.22, alin.9 - „... În caz contrar, cheltuielile nu vor fi acceptate la plată.”
Ce ziceți, dacă șefii Asociației n-au respectat aceste obligații, nu ar putea să se ceară în Instanțe anularea acelor contracte de reparații, service, etc. ? Eu zic că e extrem de clar acest articol - „cheltuielile nu vor fi acceptate la plată” ...
Va multumesc!
Tocmai datorita importantei,am postat intreg articolul 22
Dar ...nu va hazardati atat de repede,pentru ca este o prevedere larga care obliga si conditioneaza asociatia sa execute o lucrare reparatii la parti comune prin selectie de oferte fara sa precizeze ca in caz de executare fara selectie de oferte urmeaza sa suporte sanctiunea X
Intr-o asociatie de proprietari sunt multi proprietari-fiecare cu problemele lor ,din care majoritatea platesc ultima valoare de pe lista de intretinere daca aceasta este lizibila,fara insa a avea interesul sa analizeze distinct valorile consemnat defalcat in lista de intretinere
Daca lista de intretinere este strategic realizata sa nu poata fi analizata sau daca mai este acoperita cu anunuturi importante,felicitari sau alte inscrisuri,sau daca este aruncata in avizier sus de tot sa nu poata fi citita,atunci cei responsabili pentru intocmirea si semnarea listei se asigura ca armata de contribuabili vine depune banii aferenti contributiilor de intretinere,
Daca insa locatarii isi permit sa intrebe de ce exista supliment de apa,de ce le sunt trecute 1-2 persoane in plus ,cine a hotarat sa se execute concomitent modernizare energetica,
hidroizolatie terasa,igienizat cale de acces,inlocuit instalatie caldura subsol tehnic,atunci responsabilii asociatiei dintr-o data devin nervosi,imposibil de abordat,dau vina unul pe altul-se acopera cu documente si astfel inclusiv in eventuale sesizari la primarie sau actiune in instanta acestia pot face dovada ca scriptic au respectat prevederea legala au facut selectie de oferte
Reclamantului ii este greu sa probeze ca executantul este ruda sau apropiat al administratorului sau prietenul de pahar al presedintelui de asociatie,or o actiune in instanta impotriva asociatiei de proprietari implica timp alocat termenelor de judecata,stress cat nu realizeaza nimeni dintre locatari ,antamarea si punerea in postura delicata a reclamantului
In caz de hotarare favorabila reclamantul ramane cu prejudiciile financiare ,cele de sanatate cu 1 hartie pe care sa o arate vecinilor si cu antipatia multor vecini...
Putini locatari au entuziasmul sau increderea sa demareze actiune in instanta ,care dupa finalizare si mai putini s-ar mai hazarda sa o repete
Proprietarii au obligatii ,au si drepturi-care insa in multe asociatii de proprietari sunt sistematic incalcate de cetateni ajunsi prin increderea vecinilor in functia de reprezentant legal din care taie si spanzura pe oricine nu plateste fara comentarii sau priveste cu alte dioptrii...