Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Am un apartament cumparat inainte de casatorie.Daca divortez sotia are vreun drept la apartament pentru ca am fost casatoriti mai mult de 10 ani?
asupra apartamentului nu are pretentii.probabil o sa aiba pretentii asupra imbunatatirilor si a bunurilor mobile facute impreuna
Daca , intr-adevar , sotia a efectuat acte de administrare a bunului propriu (de punere in valoare ,de imbunatatire), aceasta va avea numai un drept de creanta (supus , si acesta, termenului general de prescriptie de 3 ani , care curge de la nasterea dreptului - a raportului juridic , insa... cursul prescriptiei intre soti e suspendat ).

Fie o veti despabubi cu privire la aceste imbunatatiri , fie ii ramane posibilitatea de a-si valorifica acest drept prin intermediul instantei de judecata.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
daca nu s-au adus imbunatatiri imobilului in cauza, in perioada casatoriei , acesta nu poate forma obiectul procesului de partaj.
in caz contrar, fie o despagubiti pe sotie corespunzator aporturilor sale banesti la aceste imbunatatiri ( incheind o tranzactie in acest sens, pt a avea dovada scrisa ) fie dansa daca are pretentii va solicita acest lucru in instanta .
Oricum , bunul propriu nu e supus partajului , cu imbunatatiri sau fara.
Chiar si in ipoteza in care sotul ridica pretentii cu privire la aceste imbunatatiri, valoarea imbunatatirilor se considera bun comun asa ca trebuie sa se stabileasca mai intai cota de contributie avuta.