Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Am un apartament cumparat inainte de casatorie.Daca divortez sotia are vreun drept la apartament pentru ca am fost casatoriti mai mult de 10 ani?
In situatia in care se va demonstra ca s-au adus imbunatatiri imobilului in timpul casatoriei veti fi obligat sa achitati o suma de bani (de obicei jumatate) din valoarea imbunatatirilor aduse. Dar nicidecum nu se va partaja apartamentul.
Sotul care a contribuit la imbunatatirea apartamentului bun propriu al celuilalt sot are doar un drept de creanta asupra imbunatatirilor aduse.