Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie al 3-lea copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie al 3-lea copil

Buna ziua. Acum sunt in concediu ingrijire copil, pana la 7 ani si sunt si insarcinata in 5 sapt. As putea beneficia de concediun ingrijire copil pt bebe?
OUG 111/2010
art.9
(1) Concediul şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1) şi art. 5, precum şi stimulentul de inserţie prevăzut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre naşteri sau, după caz, pentru fiecare dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2).
....

art.2
....
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
.....
h) au beneficiat de concediu şi indemnizaţie lunară pentru creşterea sau, după caz, pentru îngrijirea copilului cu handicap;
....