Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... care este valoarea unui timbru judiciar ce trebuie sa ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

care este valoarea unui timbru judiciar ce trebuie sa - l depun la o cerere pt deschiderea insolventei?

care este valoarea unui timbru judiciar ce trebuie sa l depun la o cerere pt deschiderea insolventei?
multumesc
39 de lei
39 lei taxa de timbru si 0,3 lei timbru juidiciar,.
Din pacate trebuie sa ii contrazic pe cei care au raspuns deja
120 taxa jud - s-a modificat prin L 277/2009
0.30 timbru jud
asa este ....
Calculul pentru timbru judiciar se face conform art.3 alin.2 din O.G. nr.32/1995
daca creanta este mai mare de 100 de lei - tb jud de 1,5 lei
daca creanta este peste 1000 de lei -tb .jud de 3 lei
daca creanta este mai mare de 10.000 de lei tb judiciar de 5 lei.
in niciun caz tb judiciar de timbru nu e de 0,3 lei.
Asa am crezut si eu pana ceva vreme, cand am dat peste un sindic la Cluj care era cat pe ce sa-mi invoce exceptia insuficientei timbrari si sa-mi anuleze cererea de deschidere a procedurii( art.9 din O.G.32/1995 coroborat cu art.20 din legea 146/1997 alin(3)
Asadar tb judiciar la cererea de deschidere a procedurii tinand cont de valoarea prag (45.000 lei) este de 5 lei si nu de 0,3 lei
bossman, utilizator