Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Datorii mai vechi de 10 ani la firme de recupeare!
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Datorii mai vechi de 10 ani la firme de recupeare!

Am avut se pare doua restante de plata la un card de credit si la un credit. Am achitat creditele insa se pare ca m.au scos restanta cu inca o rata sume care nu depășeau 700 lei . Sumele au fost raportate la doua firme de recuperare si inceput sa primesc plicuri de somare dupa doi trei ani de la închiderea creditelor ! De atunci de cca zece ani ,mai primesc plicuri cu tot felul de somatii, propuneri de negociere, oferte de plata.
Le.am solicitat firmelor Eoss si Kruc sa.mi dea detalii de unde vin datoriile cu confirmarea unor documente. Mi.au raspuns evaziv si au continuat cu scrisorile..dar niciodata nu au fost seriosi sa.si duca amenintarile pana la capat .
Intreb ,dupa cca zece ani, ce drept mai au sa deschida actiune de recuperare impotriva mea ?
creanta este prescrisa, insa prescriptia se contata de catre instanta judecatoreasca. In cazul in care vor incerca o executare silita, formulati contestatie la executare si invocati prescriptia
Termenul general de prescriptie este de 3 ani,dar,notificarile/somatiile de plata intrerup prescriptia,-art.2537 pct.4-NCC raportat la art.2.540 NCC"Prescriptia este intrerupta prin punerea in intarziere a celui in folosul caruia curge prescriptia numai daca aceasta este urmata de chemare lui in judecata in termen de 6 luni de la data punerii in intarziere."
Depuneti contestație la executare daca incep executarea silită.
Daca suma e mare puteți apela si la avocat si veti recupera banii de la firma.